2549
A
Strimlad falukorv SE
Dafgårds4.0 kg/kart
Fryst
Produktinformation
| Försäljningsenhet | kg |
| Antal/förpackning | 1 |
| Nettovikt Kartong | 4.0 kg |
| Produktstorlek | 4000.0 g |
| Portionsstorlek | 100.0 g |
Klimatberäkning
2.8 kg CO2e/kg
Mer information
Näringsvärden(100 g)
| Portion | 100 Gram |
|---|---|
| Energi KJ | 995.0 |
| Energi kcal | 238.0 |
| Fett | 21.0 g |
| varav mättat fett | 8.3 g |
| Kolhydrater | 4.0 g |
| varav sockerarter | 0.1 g |
| Fiber | 0.1 g |
| Protein | 8.7 g |
| Salt | 2.0 g |
Innehållsförteckning
Gris*- och nötkött*(57%), vatten, fett från gris*, potatismjöl, salt, lök, stabiliseringsmedel E450, kryddor, askorbinsyra, konserveringsmedel E250. *Ursprung: Sverige.
Förvaring
-24°C
-18°C
180 dagar
Tillagningsanvisningar
Stekbord: Använd ca 65%-80% av stekbordets temperaturkapacitet beroende på hur effektivt stekbordet är. Stek korven i matfett till önskad färg. Ugn: 175°10% ånga i ca 30min. Rör om då och då för jämn yta på strimlorna.
Förpackningsinformation
| Bredd-BME Bas | 399.0 |
| Bruttovikt Bas | 4.042 |
| EAN/UPC-kod Bas | 7310960025498 |
| Viktenhet Bas | KG |
| Höjd-BME Bas | 132.0 |
| Längd-BME Bas | 239.0 |
| Nettovikt Bas | 4.0 |
| Bredd-BME Mellan | 242.0 |
| Bruttovikt Mellan | 4.248 |
| EAN/UPC-kod Mellan | 17310960025495 |
| Viktenhet Mellan | KG |
| Höjd-BME Mellan | 137.0 |
| Längd-BME Mellan | 400.0 |
| Nettovikt Mellan | 4.0 |
| Bredd-BME Topp | 800.0 |
| Bruttovikt Topp | 364.84 |
| EAN/UPC-kod Topp | 37310960025499 |
| Viktenhet Topp | KG |
| Höjd-BME Topp | 1246.0 |
| Längd-BME Topp | 1200.0 |
| Nettovikt Topp | 320.0 |