5515
A
Fläskköttbulle 11g SE
Dafgårds5.0 kg/kart
Fryst
En omtyckt klassisk köttbulle från Dafgårds med mild kryddsättning som är tillagad på svenskt fläskkött. En köttbulle med välbalanserad smak som passar många smaker och tillfällen. Den mindre storleken på 11 g gör den lätt att arbeta med och perfekt för både buffé, tallriksservering och vardagsmat.
Produktinformation
| Försäljningsenhet | kg |
| Antal/förpackning | 454 |
| Nettovikt Kartong | 5.0 kg |
| Produktstorlek | 11.0 g |
| Portionsstorlek | 150.0 g |
Näringsvärden(100 g)
| Portion | 100 Gram |
|---|---|
| Energi KJ | 873.0 |
| Energi kcal | 209.0 |
| Fett | 14.0 g |
| varav mättat fett | 5.5 g |
| Kolhydrater | 7.1 g |
| varav sockerarter | 1.1 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Protein | 12.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Innehållsförteckning
Griskött* (66%), potatis*, vatten, stekt lök (stekt i raps-och solrosolja), lök, potatisflingor, potatisfiber*, salt, kryddor, druvsocker. *Ursprung. SE.
Förvaring
-24°C
-18°C
365 dagar
Tillagningsanvisningar
Uppvärmning från fryst: Stekugn 175°C: ca 15 minuter. Varmluftsugn med/utan ånga 150°C: ca 15 minuter. Till kärntemperatur +72°C.
Förpackningsinformation
| Bredd-BME Bas | 234.0 |
| Bruttovikt Bas | 5.02 |
| EAN/UPC-kod Bas | 7310960055150 |
| Viktenhet Bas | KG |
| Höjd-BME Bas | 101.0 |
| Längd-BME Bas | 394.0 |
| Nettovikt Bas | 5.0 |
| Bredd-BME Mellan | 242.0 |
| Bruttovikt Mellan | 5.218 |
| EAN/UPC-kod Mellan | 17310960055157 |
| Viktenhet Mellan | KG |
| Höjd-BME Mellan | 122.0 |
| Längd-BME Mellan | 400.0 |
| Nettovikt Mellan | 5.0 |
| Bredd-BME Topp | 800.0 |
| Bruttovikt Topp | 494.62 |
| EAN/UPC-kod Topp | 37310960055151 |
| Viktenhet Topp | KG |
| Höjd-BME Topp | 1248.0 |
| Längd-BME Topp | 1200.0 |
| Nettovikt Topp | 450.0 |